پرسش و پاسخ با استاد سلامی
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 ساعت 05:00 ق.ظ | نوشته شده به دست مسافر فرهاد | ( نظرات )
" به نام قدرت مطلق " 

پرسش و پاسخ استاد سلامی با مسافران و همسفران در تاریخ 97/02/13 روز پنجشنبه در نمایندگی حر

سوال یک همسفر، من دوست دارم کمک راهنمایی قبول شوم ولی هر چقدر می خوانم، نمرات من ۱۵ یا ۱۶ می شود و مطالب در ذهنم نمی ماند لطفاً راهنمایی کنید.

آقای مهندس در سی دی شب عید فرمودند، اگر می خواهید ذهنمان درگیر باشد، باید گوشمان بشنود و نگاهمان ببیند و قلم ما بنویسد، پیشنهاد من این است، که مطالب کنگره را سعی کنید بخوانید و بنویسید. من در هنگام سخنرانی در مکان های خارج از کنگره، روز قبل متنی را می نویسم و می گزارم کنار و همین موضوع باعث می شود، که در حضور ۵۰۰ یا ۷۰۰ نفر تمام آن مطالب را بگویم. سعی کنید نا امید نشوید برای اینکه نا امید نشوید، نمره ۱۵ و ۱۶ خیلی بهتر از  نمره ۳و ۴ است و شما خیلی موفق تر و جلوتر هستید.

راهکارهای کنگره در رابطه با مشکلاتی که باعث شده است، که انسان درگیر اعتیاد شود، مانند؛ اِشتغال، ازدواج و مشکلات و اختلافات روحی و عاطفی که همه روزه افراد بسیاری را به طرف اعتیاد می کشد چیست؟

من یکی از اعضای کنگره و دیدبان هستم، ما برای جامعه راهکار نداریم، بلکه برای درمان اعتیاد راهکار داریم، که شامل مثلث درمان؛ جسم، روان و جهان بینی است و معظلات اِشتغال و ازدواج در حیطه کاری ما نیست، کار ما در کنگره درست مثل کار یک بیمارستان است، وقتی فردی مریض می شود، یا این که دست او می شکند یا در موقع جراحی شخص، نمی پرسند که کار دارد یا اِزدواج کرده است؟ برای او زن یا شوهر پیدا نمی کنند. کار ما درمان اعتیاد است. آموزش می گیریم و آموزش های کنگره برای این است، که افراد به صورت کاربردی انجام دهند. ما برای این معظلات نمی توانیم کاری انجام دهیم.

چه مقدار می شود از تخصص و حرفه افراد در جهت پیشبرد اهداف کنگره استفاده کرد؟ آیا محدودیت دارد؟

درکنگره ۶۰ افرادی هستند که تخصص و حرفه های خاصی را در کنگره دارند و می توانند خدمت کنند، اگر منظور این است، ما به نیروهای متخصص همیشه و در همه جا نیاز داریم و اعلام آمادگی کنند. در شعبه قزوین در مورد لوله کشی و گچ کاری، برای نمایندگی مرکزی، اعلام آمادگی کردند. خارج از این موضوع، اگر در مورد درمان اعتیاد باشد، می توانند با آقای مهندس صحبت کنند، ولی چهار چوب کار ما مشخص است. سال ۹۶ سال استاندارسازی درمان اعتیاد است و تمام افراد طبق فرمول خاصی حرکت و عمل می کنند.

باسلام و عرض ادب برای خرید نمایندگی چند درصد شعبه مرکزی کمک می کند و چند درصد را باید خود شعبه فراهم کند؟

دفتر مرکزی یک هزار تومانی به شما کمک نمی کند، اگر میخواهید مکانی را خریداری کنید، ما ۲۰% آن را از حسابتان برمی داریم، که یک قانون کلی در کنگره ۶۰ می باشد، و برای هر شعبه این قانون ثابت است برای کارهای تحقیقاتی یا شعبه ای که ضعیفتر است، به آن کمک می کنیم، ما پول می گیریم ولی پول نمی دهیم.

کسانی که در کنگره سفر می کنند تحت عنوان (پدر، مادر، فرزند، همسر) چه در هنگام سفر و چه بعد از سفر تا چه مدت مجاز به حمایت هستیم؟ ۴ سال است وارد کنگره شده است و در حدود ۶ ماه است که رها شده است، ولی همچنان مدعی حمایت است و ما در شرایط حمایت او نیستیم؟

کسی که ۴ سال است می آید و ۶ ماه است، رها شده است و هنوز درخواست حمایت را دارد، آموزش لازم را نگرفته است. حمایت در کنگره ۶۰ است ولی وظیفه خانواده نیست، برای حمایت مالی ما دستور جلسه داریم، یعنی برای ما اهمیت دارد، شخص در سفر اول مورد حمایت قرار می گیرد، ولی در پایان سفر اول باید خودش بتواند کار بکند. 
دوست عزیزی فرمودند؛ کسانی که خدمت می کنند، یا عاشق اند  یا دیوانه اند، توضیح می دهم.
کسانی که در کنگره خدمت می کنند، هنر آن ها به این است که آموزش درست دیده اند و خدمت و خانواده را باهم دارند، یعنی اگر من در کنگره خدمت می کنم، کار بیرون خودم را دارم و درآمد مالی من تامین است و خانواده خودم را دارم، کسانی که می خواهند خدمت کنند باید این مثلث را رعایت کنند، اگر فقط کار کنیم از آموزش ها عقب می مانیم، اگر به خانواده بچسبیم از کنگره جا می مانیم، باید این ها را باهم رعایت کنیم تا موفق شویم.

من چند سالی است که به کنگره می آیم ولی هنوز حالم خوب نیست و نمی توانم مسافرم را رها کنم؟

این وظیفه شما نیست و مسئولیت درمان در سفر اول بر عهده مسافر است، همسفر راهنما نیست و اسم آن روی خودش است و نمی تواند راهنمایی کند، فکر نکنید این نقطه ضعف شما است، بلکه برای مسافر است. او به تفکر لازم نرسیده است، که نتوانسته به درمان برسد، پس شما احساس مسئولیت نکنید و فکر کنید که این از ضعف شما است که ایشان به رهایی نرسیده است.
راهنما شخصی است که جلو می رود و بقیه افراد در پشت سر او حرکت می کنند. یک راهنما نمی تواند ۲۰ نفر را با خودش بکشد چون توان آن را ندارد، مثل؛ کوهنوردی که نمی تواند ۲۰ نقر را با خودش با طناب بکشد، راهنما جلو حرکت می کند و رهجو به دنبال او. مسئولیت کار خودش بر عهده خودش است، راهنما با استفاده از وسایلی که دارد از پرتگاه به سلامت عبور کرد و رهجو رعایت نکرد و به پرتگاه پرتاب شد، مسئولیت آن با راهنما نیست، خودش سرپیچی کرده است. همان قدر که شما در عذاب هستید، او هم در عذاب است. کسانی که سفر می کنند، ولی به درمان نمی رسند در جهنم به سر می برند و کسانی که برگشت می خورند، می گویند؛ ما لذتی نبردیم. چون موذب بودند چون راه درمان را می دانستند ولی نمی توانستند درمان شوند.

با سلام و ارادت من یک همسفر هستم، ولی مسافرم با من همراه نیست، لطفاً من را راهنمایی کنید؟

شما به عنوان یک هم سفر هستید، شما آموزش خودتان را بگیرید و مسافر هم در گروه خودش آموزش می بیند و مسئله همراه نبودن فرق دارد و به ما ارتباطی ندارد و شاید هم منظور ایشان این بوده است که سفر نمی کند که مربوط به راهنمای مسافر است.

همسفرانی که مسافر آن ها برگشت خورده باشند و در حال سفر کردن هستند، سفر اولی یا دومی محسوب می شوند؟

شما نوشته اید در حال سفر کردن، سفر اولی محسوب می شود و خانواده مصرف کننده نیستند،. ما از همسفر سوال می کنیم آیا سفر اولی هستید یا سفر دومی، منظور آن ها مسافرشان است. پس شما می شوید سفر اول مگر در شرایط خاص. سال گذشته در مصوب همسفران اعلام کردیم که بعضی از همسفرها مسافرشان یا فوت کرده اند یا نیستند، در جایگاه خدمتی بوده است، کمک راهنما شده است شال آن ها را نمی گیریم.

برای تاسیس شعبه جدید در منطقه دیگر که نیاز فراوان است، باید چه مراحلی طی بشود؟

یکی از مسائل پیشرفت ما در کنگره ۶۰ همین موضوع است. 
برای تشکیل شعبه باید یک نیروی بومی از خود آن منطقه باشد. کمک راهنمایی که آموزش دیده است و از نظر کنگره ۶۰ توانایی آن را داشته باشد که جایی را تاسیس کند، می تواند اقدام کند با تایید دفتر مرکزی. در ابتدا به  مدت یک سال به صورت لژیون در فضای باز قرار بگیرند و فقط یک لژیون باشد و اگر نتیجه و عملکرد خوبی داشت، با تایید جناب آقای مهندس ما مجوز نمایندگی می دهیم و حتماً از آن منطقه فردی به رهایی رسیده باشد چون ما نمی توانیم ۵ کمک راهنما را هفته ای ۳ جلسه، مثلاً به شهر ساوه بفرستیم. البته در کنگره بعضی از بچه ها را داریم که هفته ای ۳ بار میروند قم. توانایی بیشتر از این را نداریم و برای تاسیس شعبه هم جناب مهندس و همین طور من، بسیار سخت گیر هستیم. برای ما کیفیت مهم است، کمیت مهم نیست، ما ۱۰۰ شعبه داشته باشیم ولی فقط ۴۰ تا از آن ها کار بکند چه فایده ای دارد، ما اگر ۵۰ شعبه داریم همه آن ها کار می کنند، به طور کل بازدهی نمایندگی ها خیلی خوب است. ما نمی خواهیم ۱۰۰ نمایندگی فقط ۴۰ تای آن ها بازدهی داشته باشند بلکه ۶۰ تا از آن ها باعث تخریب می شود و رقم ۴۰ را به رقم ۱۰ می رساند. این محدودیت به این دلیل است ما در جلسه دیده بان ها  صحبت کردیم  چند مجوز لژیون را در مناطق مشخص شده و لژیون های خیلی خوب که ۵ کمک راهنما دارند و ۱۵۰ عدد رهایی دارند. مثلاً لژیون کرمانشاه و چند جای دیگر که تبدیل به نمایندگی شود و ما مجوز می دهیم.

تاریخ جدید برای کمک راهنمایی را می گویید؟

تاریخ آن مشخص نیست. در جلسه دیده بان ها آقای مهندس شخصاً مسئول هستند و فرمودند هیچ تصمیمی برای امتحانات امسال نگرفته اند و اگر تصمیمی بگیریم قطعاً ۶ ماه جلوتر اعلام خواهیم کرد. شما همیشه بخوانید. در کنگره هر چه بخوانید باز هم جا دارد. من ۱۸ سال در کنگره هستم و هر موقع کتاب های کنگره را می خوانم مطالب جدیدی را متوجه می شوم شاید غریب به ۱۵ بار خوانده باشم چرا این مطلب را ندیدم. به دلیل سطح آگاهی است. یکبار به آقای مهندس گفتم من این کتاب را نمی فهمم فقط عکس های آن را متوجه می شوم، ایشان گفتند یک خط از آن را متوجه شوی کافی است و باز هم بخوان. نگویید این کتاب را خواندم و دیگر نمی خوانم پیشنهاد می کنم بخوانید و نتیجه ان را ببینید‌. هر چه در کنگره حضور تان بیشتر شود آگاهی و اطلاعات شما بالاتر می رود.

من می خواهم امتحان کمک راهنمایی بدهم و از امتحانات شعبه می ترسم چون سوال ها را می پیچانند؟

امتحان کلاً سخت است. ۳ سال پیش مثل امسال اعلام کردند تمام اشخاص کنگره به جز خودشان چون روزی ۳ ساعت می نویسند همه باید بنویسند و آزمون بدهند. بیشتر از افراد دیگر به جزء خانواده ایشان من در کنار ایشان هستم وقتی سوال را جلوی من گذاشتند استرس گرفتم این خاصیت امتحان دادن است.
برای رفتن به مکه به مکانی رفتم تا گزینش شوم. گفتند نماز بخوان استرس گرفتم. گفتند مگر شما نماز نمی خوانید. امتحان روز آخر چقدر سخت است الان تمرین کنیم که روز آخر بتوانیم جواب آن سوالات را بدهیم.
 
جناب آقای سلامی من وارد سفر دوم شده ام ولی در دلم غوغا یی به پا است و دوست دارم کمک راهنما بشوم و در کنگره بمانم و از نظر مالی خیلی رنج می برم که باعث شده است اعتماد به نفس پایینی هم خودم و هم همسرم داشته باشیم و سرگردان هستیم؟

از سخنان جناب مهندس خدمت در کنگره هم بار معنوی هم بار مادی به همراه دارد. وقتی شما به سمت روشنایی حرکت می کنید خداوند ولی و راهنمای شماست که در حال خارج شدن از تاریکی ها هستید. الله ولی الذین آمنو یعنی همین مطلب است،  وقتی شما در راه درست حرکت می کنید خداوند شما را کمک می کند. راه مستقیم پیشرو ندارد چون پیشرو آن الله است. اگر در راه مستقیم حرکت کنیم قطعاً مسائل مالی ما حل می شود و لی فکر نکنید امروز رها شده اید فردا یک بنز  بخرید نمی شود بلکه همه چیز به تدریج اتفاق می افتد، چند سال تخریب داشتیم و یک ماهه نمی شود، مثل ماشینی که در اتوبان با سرعت ۱۳۰ کیلومتر یک مرتبه دنده عقب برود، نمی تواند اگر هم بتواند موتور ماشین می ترکد باید آهسته آهسته سرعت را کم کرده و کنار جاده بروید. وسط جاده هم نمی شود چون قطعاً آسیب می بینید باید بایستید و دنده عقب برود  وتوقع نداشته باشید یک روزه مسائل شما حل شود، بلکه سعی و تلاش و هدف مشخص می خواهد. وعده خداوند دروغ نیست. اگر در جایی لنگ ماندید حتماً بدانید حکمتی در آن است.

تایپ: لیلا همسفر رضا (لژیون ششم)

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گفتگو،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر هاشم دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 06:51 ب.ظ
سلام
.
.
.
خداقوت
عبداله ملکی دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 11:37 ق.ظ
خدا قوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: