جلسات روزهای پنج شنبه مورخ 96/10/28 با عنوان وادی پنجم
شنبه 30 دی 1396 ساعت 03:16 ب.ظ | نوشته شده به دست مسافر فرهاد | ( نظرات )
" به نام قدرت مطلق "

جلسه یازدهم از دوره بیست و پنجم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60، نمایندگی حر با نگهبانی"مسافر علی" دبیری "مسافر رضا " و استادی "مسافر محمد " با دستور جلسه " وادی پنجم " روز پنجشنبه مورخ 1396/10/28 رأس ساعت 17  آغاز به کار نمود.

سخنان استاد:

خیلی خوشحالم که در این جایگاه در خدمت شما هستم. به همین مناسبت تشکر می کنم از مرزبانان محترم و دبیر عزیز و همه عزیزان که این فرصت را به من واگزار کردند و مناسبتش هم تولد یکی از رهجوهای عزیز لژیون ،آقا منصور است.  دستور جلسه امروز ما وادی پنجم و تاثیر آن روی من است. هر وقت در مورد این وادی می خواهیم صحبت کنیم، قبلش یک فلاش بک می زنیم به چهار وادی اول که در مورد تفکر هستند. وادی پنجم برای شروع و مقدمه اش می گوید ما باید در جهان ذهنی بتواند یک برنامه ریزی، یک تمرین، برای عمل کردن داشته باشیم. و مثالش برای خود من به این صورت بود، چون شغل من رانندگی است، وقتی می خواهم یک مسیر و یا یک آدرس را طی کنم، ابتدا یک تفکری می کنم و برنامه ریزی می کنم که مبداً حرکتم کجا است، و از کجا باید بروم، و هدف کجا است. و قتی می خواهم حرکت کنم قطعاً مسیر برایم هموار است و خیلی ساده آن را طی می کنم. این ساده ترین مثالی است که من می توانم برای این موضوع بزنم.

اما در وادی یک تا چهار، در حوزه تفکر خیلی کار می کند و خیلی چیزها را برای ما روشن می کند. اگر این اتفاقات برای ما جا بیفتد، وقتی وارد وادی پنجم شویم، خیلی کارمان ساده می شود. اینکه من محمد تفکرم غلط بود. در صورتی که اصلاً تفکر نمی کردم. حالا کاری ندارم که اصلاً تفکری داشتم یا نداشتم، ولی روندی که زندگی من را به اعتیاد رساند، تفکر غلط بوده است. حالا در این موضوعات باید ببینیم به چه چیزی فکر کنم و چه طور و چگونه باید فکر کنم و خداوند هم در آیاتش می گوید که نشانه ها برای انسانهای متفکر است. خیلی به این موضوعات فکر می کنم و اهمیت می دهم و احادیث زیادی داریم که می گوید: 1 ساعت تفکر برابری می کند با 70 سال عبادت. یعنی می خواهد بگوید تفکر اینقدر اهمیت دارد. در وادی پنجم به عمل کردن می رسد. ما باید ابتدا این موضوع را در چهار وادی اول حل کرده باشیم و این توانمندی را داشته باشیم. وادی پنجم می گوید اگر این ساختار های ذهنی که الان شما در ذهنتان درست کرده اید با مکانیزم های که در وادی 1 تا 4 یاد گرفته اید، نوع فکر کردن و مسئولیت پذیری و حوزه های دیگر را هم آموزش گرفته اید، الان باید ساختار های ذهنی را به عمل تبدیل کنید. اگر بتوانیم اینها را عملیاتی کنیم توانسته ایم کاری کرده باشیم و اگر نتوانیم اینها را عملیاتی کنیم هیچ کاری انجام نشده است. 

یعنی فقط یک فکری بوده که به ذهن شما آمده و هیچ اتفاقی نیافتاده است. کنگره، یک، حرف حساب می زند و، دو،  به آن حرف حساب عمل می کند. یعنی کار کنگره در این حوزه است. حرفی را مطرح می کند و سعی می کند همان حرف را اجرای کند. چیزی که ما شنیده ایم، می گوییم. ساده ترین کار حرف زدن است. از همه مهمتر و سخترین کار عملیاتی کردن همان حرف است، ساده است. که در حوزه کنگره 60، به اصل پاکسازی و تسویه و تزکیه انجام می شود. یعنی مسافری که وارد کنگره 60 می شود باید این را بداند که هیچ راهی به جز این، وجود ندارد.  باید در 3 حوزه فعالیت کند. اصل مطلب در پندار است. یعنی افکار باید پاکسازی شود. وقتی افکار پاکسازی شد و نیت، نیت خوبی شد، اتوماتیک وار بر گفتار و کردار فرد هم تاثیر می گذارد، به این خاطر هم کنگره مشخص می کند، می گوید شما اگر می خواهید حرکتی را انجام بدهید، تفکر کرده اید، یاد گرفته اید که چگونه فکر کنید، مسیر را شناخته اید، حوزه فعالیت خود و خدا برایت مشخص شده است، حالا که می خواهی حرکت کنید باید یک سری پله ها را طی کنید. شروع این پله از دوری از ضد ارزشها شروع می شود. یعنی توبه. من خودم زمانی فکر می کردم توبه خیلی ساده است. شب قدر قرآن را بر سر می گیرم و از فردا تمام مشکلات من حل می شود. ولی کنگره به ما گفت که اینگونه نیست. ما راه و مسیری را که رفته ایم را باید برگردیم. که این بازگشت سخت است. ولی اگر در حوزه تفکر، صلابت و ایمان داشته باشیم مسیر برایمان فوق العاده ساده می شود. ما در نوشتارها می خوانیم که این سفر هم سخت و هم سهل است. کسی که فرمان بردار باشد و سر تسلیم بر روی تفکرات و آموزشهای کنگره فرود آورد، قطعا آدم موفقی می شود، و سفر برایش آسان است. 

 وقتی صحبتهای جناب آقای مهندس را گوش می دادم، دیدم که آقای مهندس بر روی بخش پس انداز خیلی تاکید دارند و چون ما در این مورد مشکل داریم خیلی حائز اهمیت است. حضرت رسول می فرمایند: که برادران یهودی، دنیا را فقط با یک چشم (یعنی فقط مادیات) و برادارن مسیحی هم فقط با یک چشم (یعنی فقط معنویات) دنیا را نگاه می کنند. ولی من با دو تا چشم (یعنی هم مادیات هم معنویات) دنیا را نگاه می کنم. وقتی روی آن تعمق می کنیم، می بینیم که کسی که معاش ندارد، معاد ندارد. پس موضوع مشخص می شود، کسی که توانمندی مالی ندارد و از پس مخارج زندگی بر نمی آید قطعا معاد درستی ندارد. بنابراین وقتی من می خواهم در کنگره خدمت کنم باید سه ضلع کار، خانه و کنگره را در نظر بگیرم. پله بعدی، خودداری است. که می گوید اگر مطمئن از انجام کاری نیستی، بهتر است که آن کار را انجام ندهی. پله سوم قناعت است. که در عین سادگی خیلی هم مهم است، یعنی با داشته هایی که دارم باید بهترین سفر را داشته باشم. چون در اینجا یاد می گیرم که هر کسی در هر جایگاهی قرار دارد عین عدالت است. وقتی این را فهمیدم دیگر در مقام قیاس قرار نمی گیرم و خودم را با دیگران مقایسه نمی کنم. آیتم بعدی که کنگره بر روی آن بنا شده است صبر است. یعنی پایه متد DST  بر پایه صبر استوار است. صبر یعنی در نظر گرفتن فرایند زمان، همراه با تلاش و کوشش که به یک هدف می رسد. برنامه ما یک هفته، یک ماه، نیست. زمان درمان اعتیاد، طبق برنامه ای که داده شده است 10 الی 11 ماه می باشد. یعنی کسی که سفر می کند باید این زمان را برای خودش در نظر بگیرد. پله بعدی، تجسس، قضاوت و غیبت است، می دانیم که خوب نیست، ما قبلا می گفتیم که گناه دارد ولی الان می گوییم که دیگر انرژی این کار را نداریم، چون می دانیم که تجسس و غیبت و قضاوت از ما نیرو و انرژی می گیرد، و وقتی انرژی از دست بدهیم دارو اثر مطلوب ندارد و خمار می شویم و معلوم نیست که چه اتفاقاتی می افتد. به نظر من، یک کمک راهنما در مورد پس انداز هم باید این را سرلوحه کار خود قرار بدهد که مشکل مالی نداشته باشد تا بتواند خدمت کند، تا خدای ناکرده خدمتش تبدیل به خیانت نشود. در مورد توکّل و رضا و تسلیم، که پله دیگر است باید بگویم که ما در وادی چهارم یاد گرفتیم که تلاش کنیم و خداوند را وکیل خود قرار دهیم. وادی یک می گوید، که شما اگر تفکر کنید سه نیروی القاء، احیاء و تحرک هم موجود است. به شما کمک می کند. زرد باشی، قرمز باشی، کافر باشی، مسلمان باشی، فرقی نمی کند، پاکترین شما به خداوند، نزدیکترین شماست. در مورد تسلیم هم باید بگویم که کار سختی است، و کار هر کسی نیست. ولی برای ما هم می تواند اتفاق بیافتد. یک سفر اولی وقتی وارد کنگره می شود و سفر خودش را شروع می کند اگر تسلیم بدون چون و چرا باشد، قطعا به راحتی سفر می کند.

در مورد مسافر منصور:

در مورد منصور در واقع چیزی را که در آخر مطلبم گفتم در مورد ایشان صدق می کند. یعنی به محض ورود به کنگره تسلیم شد. روزی که وارد کنگره شد فرمانبرداری را شروع کرد و تا الان تمام حرکات و رفتارش چه در سفر اول و چه در سفر دوم دقیقا برنامه ریزی و طبق چهارچوب است و خداوند را صد هزار مرتبه شکر. من که خیلی از او راضی هستم و امیدوارم که خداوند و خانواده اش هم از او راضی باشند.

اعلام سفر مسافر:

سلام دوستان منصور هستم یک مسافر، با 15 سال تخریب وارد کنگره شدم، آخرین آنتی ایکس مصرفی تریاک، به روش DST، داروی درمان OT، با راهنمایی، کمک راهنمایی گرانقدر آقای محمد شیرمحمدی، ورزش در کنگره ایروبیک و والیبال، به مدت 10ماه سفر کردم، مدت رهایی 13 ماه. در ضمن سفر نیکوتین داشتم به مدت 10 ماه و 10 روز، با راهنمایی، کمک راهنمای خوبم آقای شیر محمدی، مدت رهایی 8 ماه.

آرزوی مسافر:

آرزو می کنم که همه ما به صلح و آرامش و خوشبختی دست پبدا کنیم.

سخنان مسافر:

در زمان مصرفم فکر می کردم که همه چیز گل و بلبل است و من هم زیر سایه درخت نشسته ام و موادم را مصرف می کنم و هیچ کم و کاستی ندارم. از این زندگی فقط خودم به تنهایی لذت می بردم. واقعا فکر می کردم که همه چیز درست است تا اینکه بچه هایم بزرگ شدند و تخریب های من بیشتر شد و حس می کردم که جایگاهی را که در خانواده باید داشته باشم را ندارم. نه اینکه به من بی احترامی شود، به هیچ وجه، همسرم طوری مدیریت می کرد که کمبودهای مرا جبران کند، و بسیار هم اذیت می شد. متاسفانه مدت طولانی تخریب من و بسته شدن حس هایم اجازه نمی داد که خیلی چیزها را ببینم و همه جا خودم را عقل کل می دانستم. یعنی طبیعت مواد اینگونه است. یک جایی هم تصمیم به ترک گرفتم، ولی چون سن بالایی داشتم و توان کافی نداشتم جرأت اقدام نداشتم. تا اینکه با یکی از دوستانم که اهل کنگره بود تماس گرفتم و به کنگره آمدم، وقتی به اینجا آمدم نیتم این بود که اعتیادم را درمان کنم و به زندگی ام برگردم. ولی وقتی آموزش دیدم و سفر کردم دیدم که قضیه چیز دیگری است. داستان، فهم و آگاهی و درک است. روی شناخت است. هر چه جلوتر آمدم دیدم که چه اشتباهاتی در زندگی داشته ام. و چه تخریبهایی برای خانواده ام به وجود آورده ام. سعی کردم سفرم را با کمترین مشکل انجام بدهم به دو علت. یکی اینکه خودم درمان شوم و دیگری اینکه وقتی می دیدم کمک راهنمای من، از کار و زندگی و خانواده خودش می گذرد و به اینجا می آید و برای درمان من وقت می گذارد پیش خودم گفتم بی انصافی است اگر سفر خوبی نداشته باشم و از خداوند خواستم که توانی به من بدهد که هر چه کمک راهنمایم گفت اطاعت کنم و فرمانبردار باشم. و خدا را شکر به جایی آمده ام که مرا آنقدر بزرگ کرده است که بتوانم از پس مشکلاتم بر بیایم و از خداوند می خواهم کمکم کند و از خانواده ام می خواهم که مرا ببخشند.

سخنان همسفر:

سلام دوستان میترا هستم یک همسفر: امیدوارم که سلامتی همه دوستان را ببینم. یک تشکر ویژه دارم از جنای آقای مهندس دژاکام که مؤسس کنگره هستند. در حقیقت همسر مرا به من برگرداندند. سپاس ویژه ای دارم از آقای شیر محمدی. ایشان مقتدرانه عمل کردند، و خدا را شکر منصور هم مطیع و گوش به فرمان ایشان بودند. از سفر ها ، عیدها و عروسی های اقوام خیلی نزدیک گذشتند، یرای اینکه بتواند سفر خوبی داشته باشد. منصور قبل از سفر و ورودش به کنگره ناراحتی معده و روده داشت که قابل تشخیص نبود. دکترهای زیادی رفتیم و در آخر هم به ما گفتند که سرطان است. ولی غافل از اینکه این ناراحتی ها بر اثر مصرف تریاک و سیگار بود. خدا را شکر این تلنگری بود که منصور به فکر درمان بیافتد. اشکهای فرزندانم را که در حرم امام رضا عاجزانه برای شفای پدرشان می ریختند را فراموش نمی کنم. حتی بارها به من پیشنهاد طلاق و جدایی دادند، که برو و زندگی جدیدی را شروع کن. ولی چون اعتقاد داشتم، بخاطر فرزندانم تحمل کردم. و خدا را شکر می کنم که منصور درمان شده و فرزندانم الان با افتخار اسم پدرشان را به زبان می آورند. از همه شما هم تشکر می کنم. 

و در ادامه:  

مرزبان کشیک: مسافر مهدی

تایپ و تنظیم: همسفر شیرین

تصویرگر: همسفر محمد

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: جلسات روزهای پنج شنبه، تولدها،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر فرهاد شنبه 30 دی 1396 09:23 ب.ظ
خدا قوت و تبریک.
همسفرلیلی محمدی شنبه 30 دی 1396 08:51 ب.ظ
خداقوت وهزاران تبریک
همسفر مریم بیات شنبه 30 دی 1396 07:31 ب.ظ
سلام و خداقوت خدمت هر سه بزرگوار
و هزاران تبریک
احمد لژیون ششم شنبه 30 دی 1396 06:12 ب.ظ
سلام و هزاران تبریک به آقا منصور و آقای شیرمحمدی
عبداله ملکی شنبه 30 دی 1396 05:38 ب.ظ
خدا قوت و هزاران تبریک
مسافر هاشم شنبه 30 دی 1396 04:46 ب.ظ
سلام
.
.
.
عرض تبریک خدمت آقا منصور و همسفرشان
.
.
.
عرض خداقوت و تبریک خدمت آقا محمد عزیز
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: